YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

AKIL TUTULMASI

Cuma akşamı saat tam 22.25, telefonum çaldı..

Arayan Ankara’dan bir dostum. Söylediği aynen şu “Ahmet Ankara’nın üstünde çok alçaktan savaş uçakları uçuyor, ama öyle böyle değil neredeyse çatılara çarpacaklar daha önce hiç böyle bir şey görmedik. Ne oluyor bir bilgin var mı?”

Havacılık dünyasındayız ya, aklına gelen ilk kişi olarak sorduğu soruyla şaşkınım. Bende “Ya muhtemelen eğitim uçuşu filandır” dediğimde, “Sanmıyorum, bunlar Ankara dışında uçarlardı, seslerini duyardık ama şimdi tam tepemizdeler kesin bir şey var” diye cevapladı. Kapadık..

Aradan 2-3 dakika sonra yine Ankara’dan bir başka arkadaşımın aradığını görünce daha açmadan, hop dedim kendi kendime aynı mevzu mu acaba?

Yanılmamışım. Telefonun ucundaki arkadaşım da aynı şeyleri söylüyor, üstelik jetlerin sesini dinliyorum bu kez.

Aklıma gelen ilk olası konuyu paylaştım. “Yolcu uçağı kaçırılmış olmasın, uçaklarda Ankara semalarını korumak için uçuyor olabilir. Aklıma başka hiçbir olasılık gelmiyor” dedim kapattık.

Sonrasında AirTürkHaber’in kendi iç telefonlarında bilgi trafiği başladı.

Öncelikle aradığımız konu, Türk Hava Sahası’nda kaçırılan bir uçak var mı? Öyle ya aklımıza ne gelebilir ki başka?

Bu arada Ankara’yı bu kez ben aramaya devam ediyorum hala uçuyorlar mı diye. Aldığım cevap “artarak” olunca merak had safhada artık.

İlk telefonun ardından yaklaşık 15 dakika geçti ki, televizyonda köprünün girişinde askerlerin yolu trafiğe kapadığının görüntüleri ve haberi var fakat nedeni belli değil.

Hemen hava kuvvetlerinden emekli çok sevdiğim bir ağabeyimin numarasını çevirdim. Daha ben “ne oluyor Ankara’da” demeden “Ahmet olan hiç normal değil. Şehrin üstünde böyle bir gece uçuşu olmaz. Bence İstanbul ve Ankara’da ağır bir terör tehdidi var önlem alınıyor gibi yada hiç olacak şey değil ama darbe mi oluyo acaba” dediğinde ikimizde gülüşerek telefonu kapattık.

10 dakika bile geçmeden gerçek ortaya çıktı. Kabus başlamıştı..

Hepimiz sabaha kadar, hala inanmakta zorluk çektiğim korkunç bir geceye tanık olduk.

Olan biten ortada. Konuyu uzatmadan topluyorum. AirTürkHaber’in o gece yaptığı yayınların arasında “Ankara’da geceden sıcak görüntü” başlıklı bir haberi var.

Görüntüler Ankara’dan. Kadın kocasına dehşet içerisinde “Çok fena bombalıyorlar. Bak yine attılar. Ankara’nın göbeği burası. Neler oluyor? Bizi başka bir ülkeden mi bombalıyor acaba” diyor.

Bana göre girişilen bu akıl dışı kalkışmayı en güzel özetleyen görüntüdür bu.

Çünkü Türk halkı asla kendi askerlerinin saldırısına uğrayacağına inanmaz. Türk halkının da kendi askerine saldıracağına.

Bunu yaşadığı halde inanmadığının açık kanıtıdır bu görüntü.

Fakat hafızlarımızdan silemeyeceğimiz o 15 Temmuz akşamı her ikisini de yaşadık.

Hala inanmakta zorluk çektiğim gecede, akıl tutulmasında olan bir takım silahlı kuvvetler mensubu kendi halkına, elinde Türk bayrağı olan bir takım Türk vatandaşları da “demokrasi adına” o gece dünyadan bi haber olan, vatan borcu ödemeye çalışan “Er”lere masum “Ana kuzuları”na saldırdı, işi linç etmeye kadar götürdü.

Bu travma nasıl atlatılacak?

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları