YAZARLAR

KISA HİKAYELER-4

09.06.2024

5 Trajedi, 5 Mucize

Çeşitli tarihlerde meydana gelen uçak kazalarında herkes hayatını kaybederken birer kişi hayatta kaldı!

26 Aralık 1971 – Juliane Koepcke:

Peru‘ da yurt içi uçuş yapan Lansa havayollarına ait 508 sefer sayılı Lockheed L-188A Electra uçağı, pilotların  oraja girmesi sonucu Amazon ormanlarına düştü. Tüm mürettebat ve yolcular hayatını kaybetti. Sadece 17 yaşındaki Juliane Koepcke yaklaşık on bin feet ten düşmesine rağmen hayatta kaldı. Uçak düştükten on bir gün sonra bulunabildi. Şimdi hayatta ve 69 yaşında.

Lansa‘ait  Lockheed L-188A Electra uçağı

Uçağın rotası ve Juliane Koepcke’nin şimdiki hali

26 Ocak 1972 – Vesna Vulovic

Yugoslav  havayollarına ait  367 sefer sayılı DC-9 uçağı, Stokholm‘ den Belgrad‘ a giderken Çekoslavak hava kuvvetleri tarafından yanlışlıkla vuruldu. Tüm mürettebat ve yolcular hayatını kaybetti. Sadece 33,000 feet ten karların üzerine düşen kabin memuru Vesna Vulovic bulunduğunda komada olmasına rağmen hayata tutundu.

JAT a ait DC-9

Uçağın rotası ve Vesna Vulovic

16 Ağustos 1987 – Cecelia Cichan

Amerikan Northwest havayollarına ait 255 sefer sayılı MD-82 uçağı Detroit kalkışında; pilotların flapları unutmasından dolayı perdövites olarak meskun mahale düştü. Tüm mürettebat ve yolcular hayatını kaybetti. Ancak enkazı söndürmeye çalışan itfaiyeciler bir bebek sesi duydular. 4 yaşında bir bebeği  yaralı olarak enkazdan çıkardılar. Cecelia Cichan bugün hayatta ve 41 yaşında.

Kazanın temsili resmi

Cecelia kazadan sonra hastanede ve şimdiki hali

30 Haziran 2009 – Bahia Bakari

Yemenia havayollarına  ait  626 sefer sayılı A-310 uçağı Sanaa- Komorlar uçuşunun son yaklaşmasında pilotların uçağı perdövitese sokmaları neticesinde Hint okyanusuna çakıldı. Tüm mürettebat ve yolcular hayatını kaybetti. Sadece on bir yaşındaki Bahia Bakari, yaralı olmasına rağmen dokuz saat yüzerek hayatta kaldı.

Yemenia’ ya ait A-310

Uçağın rotası ve Bahia Bakari

12 Mayıs 2010 – Ruben Van Assouw

Afriqiyah havayollarına ait 771 sefer sayılı A-330 uçağı Johannesburg-Tripoli uçuşunda son yaklaşmada düştü. Tüm mürettebat ve yolcular hayatını kaybetti. Hayatta kalan tek kişi dokuz yaşındaki Ruben Van Assouw’ du.

Afriqiyah havayollarına ait A-330

Uçağın rotası ve Ruben Van Assouw  hastanede tedavide            

İlginç kurtuluşlar!

Dondurmacı Komutan

İkinci dünya savaşında Amerikan deniz piyadelerine bağlı 122 inci filo F4U Corsair uçakları ile Pasifik’ teki Peleliu adasına intikal ederler. 1944 yılında Japonlar yorulmuş ve uçakları azalmıştır. Bu nedenle Amerikan filosuna fazla görev çıkmamaktadır. Tropikal hava, taze yiyecek bulunmaması, adada alkol olmaması gibi sebeplerden dolayı personelin morali çok düşük seviyededir.

F4U Corsair

Filo komutanı J.Hunter Reinburg bu soruna bir çözüm düşünürken aklına dondurma yapmak gelir.

Peleliu adası

Hemen mutfak çavuşuna gider ve kilerde dondurma yapmak için yeterli malzeme olduğunu öğrenir.

Sonra bakım komutanıyla görüşerek gövde altı yakıt tankına yapılacak kapak konusunu görüşür.

Şimdi iş uçuşu ayarlamaktadır. Görevi programa “Oksijen sistem testi” olarak yazdırır.

Yüksek irtifada yarım saat uçtuktan sonra iner. Hemen gövde altı tankı kontrol edilir. Malzeme soğumuş ama donmamıştır. Sebebinin burunda bulunan güçlü motorun ısısının tankın soğumasına engel olduğuna karar verirler.. Bu sefer teknik ekip kanat altı tanklarına kapak takarak hazır hale getirir.

Yeni uçuş görevi için “Yüksek irtifa süper şarj test uçuşu” yazarlar. Japonların uzaktan yaptığı uçaksavar ateşine rağmen komutan kalkar ve yüksek irtifada yarım saat dolaşıp iner. Tanklar kontrol edildiğinde mükemmel şekilde donmuş dondurmanın hazır olduğu görülür.

Komutan dondurmanın tadına bakıyor

J.Hunter Reinburg’un hatıralarını anlattığı kitabı

Tüm pilotlara böyle komutan lazım!

İlk Rus Jeti

İkinci dünya savaşının bitiminde galip devletler ganimetleri toplamaya başladı. En büyük payı ABD aldı. Bilim adamları ve çeşitli Alman teknolojileri ABD’ ye, bir kısmı da İngiltere’ ye gitti. En az ganimeti ise Ruslar aldı. Bunlardan birisi de Almanların ürettiği ve dünyanın ilk operasyonel jeti Me-262 idi.

Me-262

Ruslar jet motoru teknolojisine vakıf değildi. Savaşta müttefik olan ABD ve İngiltere, savaştan sonra Rusya’ya düşman olmuş ve soğuk savaş başlamıştı. Hem teknolojiyi bir an evvel öğrenmek ve jet çağı yarışına katılmak için çalışmalara başladılar.

Yak-3

İlk jeti hemen üretme görevi Yakovlev dizayn bürosuna verildi. Hemen üretim için kolay bir metot seçtiler. Yeni bir dizayn yaratmak çok zaman alacağı için, kuyruk tekerli pervaneli Yak-3 uçağına Me-262 motorunu monte etmeye karar verdiler. Yeni uçağa da Yak-15 ismini verdiler.

Yak-3’ e RD-10 motoru monte edilmiş

Üretilen ilk Yak-15

Yak-15 ler gösteri uçuşunda

Nisan 1946 da ilk Yak-15 uçtu. Performansı düşük olmasına rağmen 280 adet üretildi ve Rus pilotlarının jet eğitiminde kullanıldı.

Yakovlev dizayn bürosu aynı zamanda kendi ülkesinin diğer bir dizayn bürosuyla yarışıyordu. Mikoyan-Gurevich dizayn bürosu da yeni bir jet üzerinde çalışıyordu. Bu uçak Mig-9 du ve Yak-15 e çok benziyordu. Tek farkları Mig-9 un burundan tekerli olmasıydı. Asıl önemli olan performans konusunda Mig-9; Yak-15‘ e nazaran daha iyi olduğu için Rusların ilk jet savaş uçağı oldu.

Mig-9

Acele işe şeytan karışır derler fakat Rusların işlerine fazla karışamamış!

Medyanın gücü

15 Ocak 2009 da US havayollarına ait  1549 sefer sayılı A-320 uçağı motorlara kuş girmesi nedeniyle Hudson nehrine iniş yaptı. Tüm mürettebat ve yolcular salimen tahliye edildi. Uçağın kaptanı Chesley Burnett “Sully” Sullenberger kahraman ilan edildi ve başkan tarafından ICAO‘ ya büyükelçi olarak atandı. Olayın filmi yapıldı, kitaplar yazıldı.Tabii ki bu Amerikan medyasının gücüydü.

A-320 Hudson nehrinde

Ancak bu kazadan evvel dünyada yaşanmış onlarca suya iniş hadisesi vardır. Bunlardan birisini anlatmak isterim. 16 Ocak 2002 de Garuda Endonezya havayollarına ait 421 sefer sayılı B-737/300 uçağı bir yurt içi sefer uçarken rotalarında bir oraj olduğunu fark ederler. Hava radarında gördükleri iki kırmızı fırtınanın arasından geçmeye kara verirler. Fakat oraja girdiklerinde çok yoğun dolu yağışı nedeniyle motorları durur. Defalarca yeniden çalıştırmayı denerler ancak motorlar çalışmaz. Yedek güç ünitesini (APU) denerler çalışmaz. (Kazadan sonra yapılan araştırmada uçak bataryalarının çok zayıf olduğu ve bakımının yapılmadığı tespit edilmiştir.)

Garuda B-737/300 uçağı nehirde

Alçalmaya devam ederken yaklaşık sekiz bin feet te buluttan çıkarlar ve ileride Bengawan Solo nehrini görürler. İniş takımları ve flaplar yukarıda suya güzel bir iniş yaparlar. Bütün yolcular sağ kurtulur ancak arkada oturan iki kabin görevlisi yaralanır. Bir tanesi hastanede hayatını kaybeder.

Uçağın pilotları Kaptan Abdül Rezzak ve F/O Harry Gunawan „Sully“ kadar meşhur olamadı.

Tek gözlü pilot

Kaptan Carlos Dardano El Salvador iç isyanında DC-3(C-47) de uçarken, serseri bir kurşunun kokpite gelmesi sonucunda bir gözünü kaybeder.Uzun uğraşlar sonunda tek gözle ticari pilot lisansını geri alır ve uçuşa geri döner.

Taca havayollarına ait 110 sefer sayılı B-737/300 uçağı San Salvador’ dan New Orleans’ a uçmaktadır. Kaptan Tek gözlü Carlos Dardano’ dur.

Louisiana’ ya yaklaşırken hava kötüye gitmeye başlar. Kaçınacak yer kalmayınca oraja girerler ve şiddetli dolu yağışı nedeniyle her iki motor da durur ve çalıştıramazlar. Alçalışa devam ederken yedek güç ünitesini(APU) çalıştırarak elektrik ve hidroliği normale döndürürler. Alçak irtifada buluttan çıkan Kaptan Carlos Dardano uçağı çimenlik bir alana indirmeyi başarır.

Uçağın inişten hemen sonra alınan fotoğrafı

Olaydan sonra uçağın radomu

Bu olaydan sonra kötü havalarda motorun durmaması için,GE FADEC(Full Authority Digital Engine Control) sistemini geliştirir.

15 Ağustos 2019 da Ural Havayollarına ait A-320 uçağı da tarlaya iniş yapmıştı. Ruslar uçağı tarladan kaldırmak istediler ancak başarılı olamayınca uçağı parçalayarak yedek parça olarak kullanmaya karar verdiler.

A-320 parçalanıyor

APU önemli!

SEVGİYLE KALIN!

Yazarın Diğer Yazıları

Kemankeş sistem doğrulama testini geçti

Baykar'ın geliştirdiği mini akıllı seyir füzesi Kemankeş,…

THY’den ikinci pilot ilanı

Oluşturduğu istihdam alanlarıyla Türkiye ekonomisine katkı…

F-16 alımında imzalar atıldı

Türkiye’nin ABD’den talep ettiği F-16’ların satın alım…

THY’den ücretsiz mesajlaşma hizmeti

Misafirlerine seyahatlerinin her aşamasında beklentilerinin…

TAV-Pilevneli işbirliğini uzattı

Dünyanın 19 ülkesinde 90’a yakın yolcu salonu bulunan TAV…

Rusya 6 ülke ile vizeleri kaldırıyor

Rusya'nın Orta Doğu ve Güneydoğu Asya'dan 6 ülkeyle vizeleri…

Turkish Cargo ve TİM işbirliğini uzattı

Türk Hava Yolları’nın hava kargo markası Turkish Cargo,…

Starlink’te önemli kilometre taşı

Elon Musk’ın uzaydan internet projesi Starlink’in dünya…

İran Air Kabil uçuşlarına başladı

İran Air Afganistan’ın başkenti Kabil seferlerine yeniden…