YAZARLAR

BOEING

15.01.2024

Bildiğiniz gibi Boeing orta sınıf uçaklarda yeni model yaratmaktansa 737 tipini uzatıp kısaltarak ve bir takım değişiklikler yapmak suretiyle pazarlamaya çalıştı. B-737; 1968 yılında servise girdi ve bugüne kadar 11.660 adet üretildi ve bu uçaklardan 504 adedi kaza kırım geçirdi. Bunlardan 219 unda uçaklar tamamen kırıma uğradı ve toplamda 5717 kişi hayatını kaybetti.

Uçağın son versiyonlarından olan B-737 Max8 iki büyük kaza yaşadı. Bunlardan ilki 29 Ekim 2018 de Lion Air’ e aitti. Uçak yeni olmasına rağmen kalkıştan 13 dakika sonra denize çakıldı ve 189 kişi hayatını kaybetti. Bu kazada Boeing kazanın pilot hatası olduğunu iddia ederek konuyu kapattı. Aynı tip uçak 10 Mart 2019 da bir ölümcül kaza daha yaptı. Etiyopya Hava Yollarının yeni uçağı kalkıştan 6 dakika sonra yere çakıldı ve 157 kişi hayatını kaybetti. İkinci kazadan sonra FAA uçakların uçuşunu durdurdu ve soruşturma başlattı. Uçakların yazılımında problem olduğu ve pilotlara yeterli eğitim verilmediği anlaşıldı.

Boeing bu hataları düzelttikten sonra yeni versiyonu olan B-737 Max9 u lanse etti. Ancak yepyeni bu uçakta da donanım arızası ortaya çıktı. Alaska Havayollarına ait uçağın kalkıştan bir süre sonra tehlike çıkış kapısı koptu. FAA hemen uçuşları durdurarak Boeing hakkında soruşturma başlattı. Bakalım bu soruşturma nasıl tamamlanacak? Boeing dünya medyasında yerin dibine sokuldu. Bu konuda derlediğim bir takım görselleri beğeninize sunuyorum:

Sevgile kalın!
Yazarın Diğer Yazıları

İsrail semalarında sıcak gece

İran’dan gönderilen İHA ve roketlerin İsrail hava sahasına…

5 ülke hava sahasını kapattı

İran’ın İsrail’e başlattığı İHA ve füze saldırısı…

LOT Tel Aviv ve Beyrut’u durdurdu

Polonya’nın havayolu LOT, İsrail ve Lübnan uçuşlarını…

Havayollarında Ortadoğu alarmı

İran’ın İsrail’e saldırı başlaması sonrasında Ortadoğu’da…

İran’dan İsrail’e İHA saldırısı

İsrail basını İran’ın çok sayıda kamikaze İHA ile İsrail’e…

Ürdün hava sahasını kapattı

Ortadoğu’da yaşanan gerilim devam ederken, Ürdün’ün…

Peru’da Mirage 2000 düştü: 1 ölü

Peru’da Pichu Pichu yanardağının yakınlarında hava kuvvetlerine…

Pegasus’a Karadağ’da yasak

Karadağ hükümeti, Pegasus Hava Yolları'nın İstanbul Sabiha…

Rusya’dan kıtalararası deneme

Rusya Savunma Bakanlığı, Stratejik Füze Kuvvetleri’nin…