YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

EN GARİPLER – 3

Birinci Dünya Savaşı sırasında ve devamında yapışık uçaklar ortaya çıktı. Aynı tipdeki iki uçak birleştirelerek yeni tasarım geliştiriliyordu. Ama bu uçakları çift gövdeli uçaklarla karıştırmamak gerekir. Bu uçaklar tek gövdeli olarak üretilen uçakların sonradan birleştirilmesi ile ortaya çıkan uçaklardır. Bunların amacı performansı ve menzili artırmaktı. Bazıları kullanıldı, bazıları prototip olarak kaldı.

BLACKBURN TB ( “TwinBlackburn”)

Bu uçak,iki Blackburn uçağının birleştirilmesinden oluştu. Deniz uçağı olarak yapılan bu uçağın amacı Alman zeplinlerini avlamaktı. Ağustos 1915 de ilk uçuşunu yaptı. 1916 da İngiliz Deniz Kuvvetlerinde hizmete başladı. Dokuz adet üretildi.

Blackburn TB karada

TB nin önden görünüşü

Hiçbir operasyona katılmayan bu uçaklar 1917 de servis dışı bırakıldı.

WIGHT TWIN

Tasarımı Howard T. Wright tarafından yapılan bu uçak, J.Samuel White tarafından üretildi. Amacı düşman uçaklarını torpido atışıyla batırmaktı. Fransa için bir adet kara tipi ve İngiltere için üç adet deniz tipi üretildi. İlk uçuşunu 1916 da yapan bu uçak 1917 de emekli edildi. Emekli edilmesinin sebebi ise torpidolar uçağa yüklendikten sonra, maksimum kalkış ağırlığının aşılmasıydı.

WightTwin’in arkadan görünüşü

HEINKEL HE 111Z (ZWILLING=İKİZ)

Birleştirilerek üretilen uçaklardan en ilginç olanıdır. Çift motorlu Heinkel 111 bombardıman uçağının birleştirilmesinden oluşmuştur. İki gövde arasına bir motor ilave edilmiştir.

Zwilling yerde

Bu uçakların yapım amacı,Messerschmitt Me 321 ve  GothaGo 242 yük planörlerinin harekat alanına çekilmesiydi. Tam yüklü planörlerin ilk çekilişi esnasında gücü artırmak için bu uçaklara jato sistemi bile takılmıştı. Ayrıca gemilere karşı kullanılan dört adet güdümlü HenschelHs 293 füzesi taşıyabiliyordu. 7200 kg bomba taşıma kapasitesi vardı.

He 111Z , Me 321 planörünü çekiyor

1941 de üretimine başlanan bu uçaklardan on adet üretildi. Malta, Sicilya, Stalingrad, Astrakan, Bakü ve Kafkas cephelerinde önemli operasyonlarda kullanıldı.

Almanya’ nın savaşı kaybetmeye başlamasıyla beraber, geri intikalde de kullanılan bu uçaklar havada ve yerde vurularak yok edildiler.

SAVOIA-MARCHETTI  SM.92

İtalyanların ürettiği bu ikiz uçak, iki SM.88 uçağının birleştirilmesinden meydana geliyordu. Ancak sağdaki gövde de kokpit bölümü yapılmadı. 1943 de ilk uçuşunu yaptı. Üç top, üç makinalı tüfek ve 2000 kg bomba taşıma kapasitesine sahipti. Sadece bir adet üretilen bu uçak 1944 de yerde bombardımana maruz kalarak parçalandı.

SM.92 nin önden ve arkadan görünüşü

NORTH AMERICAN P-82/F-82 TwinMustang

Yapışık uçakların en çok üretilen ve kullanılan tipidir. İkinci Dünya savaşında büyük başarılara imza atmış iki P-51 Mustang uçağının birleştirilmesinden oluşmuştur. Birçok kaynakta birleştirmenin nedenini değişik yazmalarına rağmen benim görüşüm farklı. Savaş için üretilmiş yüzlerce P-51 Mustang uçağı hem savaşın bitmesi hem de jet uçaklarının devreye girmesinden dolayı elde kalacaktı. Bu uçakları değerlendirmek için bu proje geliştirildi. Tam 272 adet TwinMustang üretildi. Bunlar hem bombardıman uçaklarının eskortunda hem de av/önleme uçağı olarak kullanıldı.

TwinMustang kalkışta

Kore savaşına da katılan TwinMustang uçağı ile ilk üç Kuzey Kore uçağı düşürüldü. Ancak on adet de savaş boyunca kayıp verildi.

TwinMustang radar poduyla uçuşta

Menzili 2250 mile kadar uzatılan TwinMustang’ in önleme modeline radar podu da takılarak önleme kabiliyeti artırıldı. İkiz uçaklardan en çok üretilen ve kullanılan TwinMustang 1953 de servisten çıkarıldı.

TwinMustang Müzede

ABD’ de birçok müzede TwinMustang sergilenmektedir.

FOUGA CM.88 Gemeaux (İkizler)

Fransız Fouga şirketi tarafından üretilmiş iki adet CM.88 in birleştirilmesinden oluşur. Amacı Fransız, Turbomeca jet motorlarının denenmesidir. İlk uçuşunu 1951 de yaptı.

CM:88 Gemeaux l

İki yıl boyunca bu uçak üzerinde beş adet jet motoru denenmiştir. Deneme uçuşlarından sonra ikiz uçak servis dışı bırakılmıştır.

CM:88 Gemeaux tipleri

SCALED COMPOSITES

ScaledComposites’ ın kurucusu ve aykırı uçak tasarımcısı BurtRutan yıllar sonra dejavu yaşattı. Yıllar öncesinde tasarlanan yapışık uçakların benzerlerini yaparak bu uçakları uzaya taşımaya başladı. BurtRutan’ ın yarattığı çift gövdeliler:

ScaledComposites Model 348 White Knight Two 

BurtRutan’ ın tasarım ekibinden, Robert Morgan ve James Tighe tarafından tasarlandı. Yapılış amacı uzay turizmidir.  Sadece bir adet üretildi ve Eve ismi verildi. İlk uçuşunu 21 Aralık 2008 de yaptı. Uzay uçuşlarına ne zaman başlayacağı bilinmemektedir.

ScaledComposites Model 348 White Knight Two (WK2)

ScaledComposites Model 351  Roc

Bizzat BurtRutan tarafından tasarlanan ve ScaledComğosites tarafından üretilen bu taşıyıcı uçak henüz test uçuşunu yapmadı. İki gövde arasındaki uzay modülünü yüksek irtifaya çıkarmak için kullanılacak.

ScaledComposites Model 351Roc

Model 351 şu anda 117 metre kanat açıklığı ile dünyanın en geniş uçağı olma özelliğine sahip.

ScaledComposites Model 367 Bipod

Uçan otomobil olarak tasarlandı ve sadece bir adet üretildi. Testleri devam etmektedir.

ScaledComposites Model 367 Bipod

Sevgiyle kalın!

DEVAM EDECEK

Yazarın Diğer Yazıları

Podgorica’da yeni terminal planı

Podgorica Havalimanı’nın işletmecisi Airports of Montenegro,…

Royal Jordanian Berlin için tarih verdi

Ürdün’ün havayolu Royal Jordanian, Amman-Berlin hattında…

Avustralya Ukrayna’ya uçaksavar gönderecek

Avustralya’nın, bu yılın sonuna kadar Kiev'e teslim edilmek…

Schengen bölgesinde kontroller geri mi dönüyor?

Almanya'nın Polonya ve Çekya sınırlarında mobil kontrollere…

Sabiha Gökçen Eylül rakamlarını açıkladı

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Eylül ayına ilişkin trafik…

Perseverance toz şeytanını görüntüledi

NASA'nın Mars gezgini, kızıl gezegenin yüzeyinde hareket…

Schiphol için 5,5 milyon euro tazminat ödenecek

Hollanda hükümetinin, Amsterdam Schiphol Havalimanı çevresindeki…

NASA Psyche misyonunu erteledi

NASA, Psyche asteroit görevini bir hafta erteledi. 1,2 milyar…

Emirates kaptan pilot arıyor

Emirates havayolu pilot istihdamı kapsamında dünya çapında…